De tre värsta
Vi har pratat om det förr – saker man verkligen avskyr att göra, som man gör fast man är livrädd, obehaglig till mods eller valfri annan känsla. Idag är det dags för en av dessa tre saker. Cellprov.
Jag hatar det, känner mig naken, exposed liksom – ni fattar. Ändå gör jag det ju såklart vart tredje år, precis som jag genomlider mammografin vartannat år (dags i höst, apa) och tandläkaren två gånger per år.
Dessa tre saker kan verkligen förstöra en hel dag – och när man är klar, går ut genom dörren känns det som om man skulle vilja öppna en flaska bubbel eller nåt.
Ni slarvar väl inte med cellprov och mammo? Det får ni absolut inte göra!

March 19th, 2013 at 08:55
Mammo får jag inte gå på än, ff för ung (!). :) cellprov gör jag såklart. Inget slarv här inte. Mammo skulle jag faktiskt vilja göra, men jag får väl vänta några år till.
March 19th, 2013 at 09:44
Önskar man kunde göra båda samtidigt, då kanske fler skulle ta cellprov. Allt obehag på en gång liksom :)
March 19th, 2013 at 11:27
Viktiga saker! Borde kanske kolla om man kan få gå på mammografi före jag blir kallad (pga bröstcancer i familjen) men det har inte blivit av. Cellprov går jag alltid på, men har inte så svårt för det, brukar ju gå såpass snabbt. Värre med tandläkaren för mej!
March 19th, 2013 at 17:23
Jodå, cellproven är tagna med regelbundenhet. Var tredje år i Sverige tidigare å nu varje här. Går på årlig läkarundersökning hos gyn här nämligen då de kollar blodtryck å vikt å sånt plus att man får lämna fastande blodprov där kolesterol, blodsocker, järnvärden å massa annat kollas. Å så görs det bröstundersökning oxå, är ju för ung för mammografi. Cellproverna behöver bara tas vartannat/vart tredje år, men ska de ändå dit å joxa kan de ju lika gärna ta det samtidigt. Man är rätt vältäckt dock…alla kläder ska av å så får man sätta på sig en sån där typ sjukhusrock som knyts i ryggen å sen ett lakan över benen så det är väldigt sedesamt. :) Sen har jag en väldigt bra läkare, det hjälper. Gå till tandläkaren är typ tusen gånger värre, fastän han är snäll å trevlig å så.
March 19th, 2013 at 17:51
Erika: haha – sådär amerikanskt sedesamt ;) Bra att de gör allt på en gång – det vore ju fint här också…
March 19th, 2013 at 18:18
Jupp…nästan på samma gång iaf…blodproverna lämnas på ett labb, fast det jag går till ligger i samma byggnad praktiskt nog. :) Enligt vad jag hört är det tydligen vanligt med nästintill fullt påklädda förlossningar oxå (man kan tom beställa piffiga egna sjukhusrockar i fina mönster på nätet så man ser maximalt tjusig ut när det är dags för bebisleverans :) ) så sedesamt som sagt. Jag räknar dock inte med någon större tjusighetsfaktor under just de timmarna…
March 19th, 2013 at 18:42
Hhahahaha, ingen designförlossning alltså? ;)