Kurs
Ikväll, efter jobbet ska jag på kurs. Och jag kommer förmodligen att skriva om kursen – kanske under lösen eftersom många förmodligen tycker jag är knäpp i skallen. Eller så är det bara något som jag tror.
Jag ska gå en introduktionskurs – jag kallar den mediumkurs, men det handlar om en massa olika saker. Mediation, healing, psykometri, kontakten med andevärlden. Typ så. Kursledaren är diplomerad av Terry Evans (ska förresten på en till Terry Evans-seans i mars) och jag har i många år funderat på det här. Ni som hängt här länge vet att jag skrivit om en del sånt förut.
Familjen har delade meningar om den här kursen, men det bryr jag mig inte om alls. Det här gör jag för mig, för att jag vill veta mer och för att jag är nyfiken på mina egna förmågor. Jag ska gå kursen med en god vän och den sträcker sig över ett år, med en kurskväll var sjätte vecka.
Och på tal om psykometri – ni vet – att kunna läsa av energier i föremål? Jag blev tillfrågad om jag ville lämna ett föremål till en som studerar just psykometri – jag skulle få tillbaks det som personen uppfattat ur föremålet och så skulle jag fylla i en utvärdering till hens lärare. Och det gjorde jag ju. Jag lämnade en ring, den som jag köpte i Krakow förra året, dagen då vi besökt förintelselägren. En ring i silver med bärnsten. Den la jag i papper och i ett stängt kuvert.
Efter ett par veckor fick jag ringen tillbaks, i kuvertet – oöppnat och ett papper med en massa ord på som personen uppfattat i energierna. Nu får man ju tro precis vad man vill – och jag väljer att tro att det går att göra så. Av 16 ord på pappret, stämde 11.
Bland annat: kvinna, mörkt hår, glasögon, två barn, bär ofta mörka kläder, svarta skor/stövlar med skaft (Dr martens som jag har oftast), hård utanpå men mjuk inuti (hedgehog), tatuering – det var några mer men jag minns inte alla just nu. Ni som känner mig eller har sett mig kan ju hålla med om att det är en ganska bra beskrivning av mig – utseendemässigt?
Vad tror ni själva – kan man utifrån ett stängt kuvert som innehåller ett föremål känna av eller se energier eller har hen bara gissat?
Hur som helst – nu ska jag gå på kurs, och om ni är intresserade av att veta om den så säg till – om jag bloggar med eller utan lösen kring just detta – det visar sig när jag vet vad det innebär för mig. Och hur det går.

February 6th, 2013 at 06:29
Berätta gärna! Hur du vill göra med lösen avgör du, jag är intresserad att ta del av dina erfarenheter och även om jag är m y c k e t skeptisk till dylika ting betyder det inte att jag tycker du är knäpp ;D Absolut inte! Jag tror att det är en bransch där det finns gott om utrymme för de som vill luras och att man många gånger spelar på folks känslor och längtan. Samtidigt som det är ett (för mig) område där man (jag) inte vet så mycket om och det är inte fel att fundera och undersöka.
…om än lite småläskigt då – så berätta gärna!
February 6th, 2013 at 06:52
Librarybeth: det tror jag med – det finns lurisar där, precis som det finns lurisar överallt – så det är viktigt att man inte bara köper allt utan att vara lite kritisk, eller rättare sagt – lyssna på magkänslan och inte blint tro på saker för att man så gärna vill. Jag lovar att berätta – kanske det är skräp alltihop, eller så lär jag mig massor – främst om mig själv, vilket jag hoppas på :)
February 6th, 2013 at 07:37
jag vill höra ALLT ! kram från lillasyster <3
February 6th, 2013 at 07:47
Innan du lägger ner för mycket pengar på Terry Evans så vill jag upplysa dig om att den mannen är illa ute nu för tiden. Han har avslöjats som bluffmakare och senast igår så hotade han en bloggare som publicerat saker om honom. Se själv:
http://humanistbloggen.blogspot.se/2013/02/pastadda-mediet-terry-evans-hotar.html
February 6th, 2013 at 07:53
Låter jättespännande. Vill gärna läsa om dina erfarenheter från kursen.
February 6th, 2013 at 08:02
syster: Det ska du få såklart <3
Jon: Som sagt – man får tro precis vad man vill – en del tycker si och andra tycker så – jag väljer att tro och agera utifrån egna erfarenheter, inte andras. Om alla gjorde det skulle mycket bli bättre i världen tror jag. Jag ska läsa via länken, men tänker bilda en helt egen uppfattning om detta. Inte föra vidare någon annans :)
Sara: Jag lovar att berätta om kursen – jag tycker själv det ska bli mycket intressant :)
February 6th, 2013 at 08:13
Oavsett så får du dela upplevelserna med mig som sitter bredvid :-) Kram K
February 6th, 2013 at 10:15
Jag vill gärna höra om kursen. Tycker det är intressant och tar inte ställning varken för eller emot. Vill höra mer först!:)
February 6th, 2013 at 10:17
Jag: Och det är ju det som är det allra bästa – ses om några timmar <3
Malin: Som jag – vill veta allt som går :)
February 6th, 2013 at 10:24
Jag tycker sånt här är jättespännande! Är varken för eller emot. Tror att vissa har förmågor, att andra bara luras. Tror att det kan ge mycket, om det är till rätt person vid rätt tillfälle. Jag skulle tex mycket väl kunna tänka mig att testa något liknande på min son, om det skulle kunna hjälpa honom. Om jag visste att personen var seriös. Men jag tror det ligger lika mycket hos mottagaren. Hursom, så vill jag gärna läsa om dina erfarenheter. Och jag tycker inte att du är det minsta knäpp! Bara öppen för möjligheter.
February 6th, 2013 at 10:30
Så tror jag med, en del är äkta – andra inte. Som det är i allt här i världen. Och kanske det finns något som vi inte vet – eller, jag vet att det är så men det är min åsikt, alla får tro på sitt sätt :)
February 6th, 2013 at 14:20
å så spännande. Hoppas du väljer att berätta :)
February 6th, 2013 at 14:27
Spännande, hoppas du vill dela med dig av dina erfarenheter av detta så småningom (bra som dåliga!).
February 6th, 2013 at 15:38
Det gör jag, berättar alltså – på något sätt , lovar :)
February 6th, 2013 at 21:22
Låter som en spännande kurs tycker jag. Hoppas få läsa mer om den även om det blir under skyddat inlägg
February 6th, 2013 at 22:35
Och jag är emot.
Betyder inte att jag tycker du är knäpp, för du gör aldrig saker för att göra andra illa. DET är knäppt.
Läser gärna om vad du upplever, men tror aldrig på någonting. Ibland önskar jag att jag gjorde det. Hade varit fint med litet sund tro på ett liv efter döden ibland. Hoppas att det blir en bra kurs.
February 7th, 2013 at 13:47
Vill gärna höra mer om din resa. Det är något jag själv vill göra.
February 7th, 2013 at 22:45
oooooo jag vill läsa!!! låter hur intressant som helst!
February 7th, 2013 at 23:13
Jag säger till, det är garanterat lösenskyddat när jag kommit så långt att skriva ner :)